Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Zeminy a substráty > Smutnice v pokojových květinách

Zahrada, rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, motorové pily, bazény a jezírka

RE: Smutnice

host - xxx.xxx.71.131 (?)
11.6.2008 7:50

jo žluté papírky pomáhají, ale pouze na dospělé, a co ty larvy v hlíně? ty žádnými žlutými šipkami ven nedostanete a ty ničí kytku!

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Smutnice se chytají dobře na žluté lepové de..., host, 4.8.2014
Pripojuji podstatnou a vsude (i na tistenem ..., host, 14.5.2013
Ano ničí kořínky mladých rostlin, ale po 10-..., host, 27.3.2013
mám podobnou zkušenost se smutnicemi, alespo..., host, 23.2.2013
Na svilušky mi postřik nepomohl - zabila jse..., host, 21.2.2013

Smutnice v pokojových květinách

host
14.3.2005 23:22, počet návštěv: 91399
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den. Nevíte někdo nějakou radu jak se nejlépe zbavit malých mušek Smutnic v pokojových květinách? Nejlépe nějaký hubící prostředek. Děkuji.
Připojit reakci   

host
18.3.2005 10:12
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Já jsem si koupila v květinářství takové žluté papírky, které se napíchají ke kytkám a smutnice sa na ně nalepí.....
Připojit reakci

host - xxx.xxx.66.3 (?)
1.5.2006 16:36
Chcela by som sa spytat na tie žte papieriky, ja sa neviem tych smutnic zbavit užasi dva mesiace nikdy som to  nemala,le prave som si kupila mäsožravku a poviem Vam skoro som dostala infarkt ked som tam zbadala tych červykov. Mohli by ste mi bližšie povedať niečo o tych papierikoch ako sa to vola????????
Připojit reakci

host - xxx.xxx.71.131 (?)
11.6.2008 7:50

jo žluté papírky pomáhají, ale pouze na dospělé, a co ty larvy v hlíně? ty žádnými žlutými šipkami ven nedostanete a ty ničí kytku!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.237 (?)
27.3.2013 11:11

Ano ničí kořínky mladých rostlin, ale po 10-14 dnech se mění v pupárium a po dalším týdnu na dospělce, kteří se chytí na žluté lepové desky a tím by měl být cyklus ukončen.

Připojit reakci

Smutnice mizí

host
19.3.2005 22:19
Děkuji za radu. Už jsem to vyzkoušela a žluté papírky mají účinek.
Připojit reakci

jak na smutnice

host
26.3.2005 11:15

Dospělé smutnice jsou 2 – 4 mm dlouhé mušky podobné komárům. Charakteristická jsou dlouhá křídla, černošedá barva těla průhledná křídla lehce kouřově zbarvená. Jejich 5 – 7 mm dlouhé larvy a jsou schopny poškozovat nejmladší kořínky zakořeňujících řízků a mladých rostlin. Bývají tak jednou z příčin odumírání řízků a mladých rostlin množených ve sklenících. Účinnou biologickou ochranou je použití parazitických hlístic. Parazitické hlístice napadají larvy různých druhů hmyzu žijící v půdě. Hlístice se v půdě nebo v zahradním substrátu aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele. Napadené larvy smutnic během několika dnů hynou. V uhynulých larvách smutnic se hlístice dále množí. Ve třetím larválním stádiu opouštějí mrtvou larvu smutnice a vyhledávají nové hostitele. Tak je zajištěna dlouhodobější ochrana přes tímto hmyzem. Pokud nejsou v substrátu přítomny další larvy smutnic či jiného vhodného hmyzu, populace hlístic odumírá. Chemická ochrana je účinná jen zčásti, mušky se rychle množí. Zvýšený výskyt těchto mušek jsem zaznamenal v roce 2002 při použití koupeného substrátu, ze kterého se mušky líhly velmi rychle a zamořily mi celý byt. Problémy se smutnicemi má velmi mnoho lidí, jak je patrné z nepřeberného množství dotazů a stížností na různých diskuzních fórech zahradnických serverů. Pokud mohu doporučit ochranu v bytě zamořeném těmito muškami, použil jsem opakovaně spray Biolit, kterým jsem mušky opakovaně hubil. Při použití jiných přípravků varuji před použitím v bytě bez toho, abychom si ověřili, zda je přípravek pro tyto prostory povolen.Přetištěno z mé wevové stránky, J. Hejduk.

Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.211.237 (?)
9.3.2006 19:49
Mně se osvědčilo, když nechám pár dní zcela vyschnout půdu u všech květin v dané místnosti (záleží na rostlinách, kolik vydrží, aby jim to neuškodilo). Je-li půda zcela vyschlá 1-3 dny, tak to zatím vždy stačilo. Žádná chemie, ani žluté papírky.
Smutnice se mi objevily vždy po zakoupení půdy, nebo květiny. Když si půdu míchám sama z kompostu a příměsí, tak zcela výjímečně pár mušek zahubím suchem a je vystaráno.
Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.172.51 (?)
7.1.2007 12:50

Je možné nějak odstranit smutnice  z nakoupeného substrátu?
Třeba ho nechat vymrznout?

Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.185.65 (?)
28.3.2007 14:14
nejlépe nechat substrát prosmahnout mikrovlnkou :)) Je to osvědčené.
Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.145.210 (?)
26.6.2007 19:58
Koupená půda se nechá přepálit v troubě a smutnice se vyhubí. Pak je nutné půdu zase smáčet, protože nechce nasát vodu ze zálivky. Mně se smutnice rozmnožili ve všech květníkách. Žluté lepivé štítky sice na chvíli pomohli, ale nezahubíte je, jenom nelítají po bytě, ale kořínky papaj pěkně dál. V květinářství mi doporučili Sumithion. Ředění jako na okrasné rostliny a dát na zálivku. Musí se ale zalít všechny květiny, které jsou v bytě!!! Rostliny nepoškodí a mám od nich pokoj už dobrý rok. M.
Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.93.77 (?)
1.7.2007 23:49
Jde o nadměrnou zálivku. Omezte ji a prolejte Mospilanem.
Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.73.207 (?)
31.10.2008 14:02

když proliju mospilanem Nolinu neuškodí to květině?

Připojit reakci

jak na smutnice

host - xxx.xxx.242.10 (?)
5.8.2007 0:41

No fuj tajxl, já mikrovlnku neradim, zkoušela  jsem to a strašně to smrdí!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.226 (?)
30.7.2007 12:57
už to ti bylo řešené: parazitické hlístice viz. http://www.biocont.cz. ty budou žrát larvy smutnic dokud je nevyhubí... jednoduché, ekologické, účinné.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.113 (?)
14.5.2013 10:16

Pripojuji podstatnou a vsude (i na tistenem navodu k hlisticim od biocontu) chybejici informaci - hlistice neaplikovat driveji jak minimalne 7 dni (idealne 14 dni) po aplikaci jakekoliv chemie (zalivce s Mospilanem a pod. pripravky). V odlisnem pripade je samotnou zbytkovou chemii v pude zahubite a tudiz pak nefunguji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.245.139 (?)
20.8.2007 12:57
Ahojky lidičky, já mám doma taky smutnice, to je strašnej mor! A ty žlutý lepáky sou k ničemu, sice počet smutnic trochu eliminujou, ale co s tím když tam furt jsou a kladou do kytek vajíčka a ty červíci žerou kytky! Se pak člověk může strašně divit, co těm kytkam je.... A taky sem zasadila plno semínek úžasnejch kytiček a furt sem si říkala cože nerostou, dokud sem jedno semínko (kávovníku) nevyhrabala a nekoukala jsem přímo do očí jednomu červíkovi! Přímo z toho semínka na mě koukal! Tak sem všecky kytky zalila Bioolem, tak uvidíme kdo z koho!
Připojit reakci

host - xxx.xxx.245.139 (?)
2.9.2007 14:38

Tak nic. Smutnice žijou dál. Jedinej efekt co to mělo, tak na všech kytkách, které mám zasazeny v umělohmotných květináčích, tak na povrchu hlíny se vytvořila bílá plíseň. Bezva. Takže BIOOL nepoužívát. Smutnice lítaj dál. Takže jsem se rozhodla pro biologickou cestu z odkazu přede mnou. Takže uvidíme co se stane. Mladej si ze mě dělá legraci, že starý mouchy nahradím novýma. No tak doufám, že to bude mít již zmíněný geniální efekt a smutnice vezmou za sví...

Připojit reakci

Past na ovtové mušky

host - xxx.xxx.119.90 (?)
12.9.2007 9:39
Momentalne bojuji s muskama pomoci super pasti. Docela to funguje. Do prazdne otevrene lahve od vina jsem nalil vodu s octem. Ta svou vuni laka mušky, ktere vlezou dovnitr a vetsinou tam uz i zustanou, kde se utopi v octu. Verim, ze ma taktika bude uspesna. Provozuij jiz par dni a lahev je k veceru plna lapenych musek.
Připojit reakci

Past na ovtové mušky

host - xxx.xxx.77.31 (?)
12.9.2007 16:43
Na ty potvůrky jsem slyšela, že zabírá taky syrový brambor a položit ho na hlínu a po pár dnech ho nahradit novým. Jo a omezit zálivku... to je snad jasný... ten brambor nakrojit a nakrojenou stranou dát na hlínu...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.10 (?)
16.10.2011 7:58

Prosím jak zlikvidovat smutnice u pokojových léčivých bylinách, které nemají rádi přeschnutí půdy, chemii používat nemohu a žluté lepové desky pomáhají jen částečně a parazitické hlístice se na několik rostlin nevyplatí.Potřebuji nějaký biologický roztok, který by je zničil. Děkuji za rady.Sandra

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.246 (?)
21.10.2007 7:59
Mně se na ně osvědčil Dursban - je na drátovce a jiné půdní škůdce; jsou to  malé granulky, které se přimíchají do půdy; tam se tvoří při zalévání páry, které všechny tyto červy ničí; takže když přesazuji kytky, pod povrch hlíny tam toho trochu přisypu - pomáhá to.
Wanda
Připojit reakci

host - xxx.xxx.226.15 (?)
9.2.2008 21:02

Na smutnice pomuze jedine nalev vytvoreny z vyluhovaneho tabaku z cigaret. Vydrolte tabak z cca 10 cigaret do vody a nechte pul dne louhovat. Pote touto vodou zcela prolijte postizene kvetinace. Zabranite tak mnozeni musek a na ty prezivsi nasadte lepove desky. Vyzkousel jsem snad vse, ale toto je jedina a opravdu ucinna metoda jak se tohoto doterneho skudce zbavit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.1 (?)
10.2.2008 7:39
Ahoj. Já mám jedn účinný a velice jednoduchý prostředek. Když se objeví smutnice, dám do sklenice s voudou vylouhovat cigaretu. Tabákovým výluhem pak lehce zaliji a smutnice josu pryč. :-).Monetka
Připojit reakci

Ladislav Douša (52) - xxx.xxx.48.26 (?)
8.3.2008 16:08

Já jsem měl smutnice taky.Přinesl jsem si domu Plectranthus fruticosus a do týdne byli smutnice a potravinoví moli pryč.Němci mu říkají,,král molů",protože prý stačí 1 rostlina a všechny moli jsou pryč.Píše se,že při doteku rostlina zapáchá,ale já jsem nic nezaregistroval.Roste celkem rychle, má načervenalé listy a někdy modře kvete.Nařízkovat ji dokáže i úplný amatér.V zimě potřebuje teplotu asi 10-15 stupně,jinak absolutně nenáročná.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.90 (?)
13.5.2008 21:30

Dobrý den. Zasypala jsem povrch zeminy v květináči pískem. U všech květin v bytě.Květinám to neuškodilo a smutnice i jejich larvy se udusily za pár týdnů. Navždy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.27.96 (?)
20.5.2008 12:40

Aj ja som mala smutnice v zemine a vdaka precitaniu tohto fora mozem hovorit v minulom case . Skutocne perfektne zafungoval vyluh z tabaku. DAKUJEM!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.11 (?)
7.10.2010 10:05

ja mohu doporucit 100% nejucinejsi a nejlevnejsi metodu a to cesnek, staci zasazet do zeminy strouzky cesneku, nejlepe nakrojene - lepe pak "tahnou" a na povrch zeminy polozit jiz zminovanou bramboru, do ktere larvy smutnic at chteji nebo ne, samy nalezou do 5 dnu. Platek brambory pak staci vyhodit nebo vymenit pokud si nejste jisti zlikvidovanim larev. Cesnek je sam o sobe antisepticky a pouziva se ostatne i na cerviky u lidi, napr. roupy

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.89 (?)
20.2.2011 10:04

Doporučuji použit na SMUTNICE přípravek MOSPILAN i když výrobcem není určen na hubení mušek, vájíček či larev.

Malé balení Mospilanukk obsahu 1,8g asi za 40Kč jsem zředil se 3litry vody a provedl zálivku.Po týdnu jsem zálisku s touto směsí opakoval.

Květiny bez úhony vydržely a mušky -smutnice zmizely.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.94 (?)
23.2.2013 21:33

mám podobnou zkušenost se smutnicemi, alespoň dvakrát v rozmezí tak tří, čtyř dnů prolít Mospilanem 200 (ředím podle návodu) a opravdu ty potvory zmizí.

Lidka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.13 (?)
4.3.2011 12:50

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám také problém se škůdcem, ale nejsem si jistá zda je to opravdu smutnice. Mušky co vylétají jsou opravdu hodně malinké a larvy jsem nikde nenašla, ale za to se mi mezi rostlinami tvoří malinké jakoby pavučinky. Nevíte jestli by to mohlo být ještě něco jiného? Předem děkuji za opdověď.

Připojit reakci

Ivik (67) - xxx.xxx.63.6 (?)
6.3.2011 19:48
S největší pravděpodobností se jedná o svilušku. Dokáže kytky doslova vysát a zlikvidovat, pokud včas nezasáhnete postřikem. Je potřeba rostlinu důkladně postříkat, hlavně spodní stranu listů. Postřik po několika dnech opakovat
Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.195 (?)
21.2.2013 8:57

Na svilušky mi postřik nepomohl - zabila jsem je až řádnou koupelí --- mus se to dostat opravdu všude - postřik není 100%

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.3 (?)
4.8.2014 9:58

Smutnice se chytají dobře na žluté lepové desky a taky je ráda papá masožravá tučnice.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Smutnice v pokojových květinách344.8.201491400
Mušky v nové hlíně pro pokojové rostliny2616.3.201474081
Škůdci pokojových rostlin2111.4.201374538
Zemina pro epidendrum18.8.20121285
Jedovatost zelence217.4.20122978
Škůdci na pokojové rostlině - "zelenec"723.9.201113827
Žlutá plíseň114.8.20112802
Co je to za rostlinku a jaká hlína jí svědčí? 77.2.20116710
Parožnatka, jaká zemina?327.12.20095262
Kůra i se smůlou?325.9.20093747
Plesnivějící hlína v květinácích225.5.20096010
Fikus benjamin - škůdci, paraziti21.5.200911885
spravny substrat pro orchidej910.3.20099403
orchidej - substrát223.2.20094593
skudce na pokojove rostline313.2.20097713
priesady110.1.20092263
škůdci v zakoupeném substrátu?326.12.20085692
Roztoče / roztočíky 221.11.20085624
Skořápky do substrátu211.6.20085107
Substrát pro Phalenopsis216.5.20085338
Půda pro africké fialky.228.1.20038186
Zahrada - rostliny, ovoce, zelenina, hnojiva, škůdci, zahradní technika, stavby, bazény, jezírka
Rajčata - kdy budete končit rajčatovou sezónu a jak?12:41
Co je to za houbu?12:37
Rajčata - kdy budete končit rajčatovou sezónu a jak?12:34
Pravokořenné stromy12:30
Pravokořenné stromy12:25
Malotraktor MKS-60 Kawasaki 6HP 4-00/8´´12:21
Další příspěvky > 
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Hoblinkový ocet30.10.2014
Dmácí uzený sýr7.10.2014
Dmácí uzený sýr7.10.2014
Dmácí uzený sýr6.10.2014
Šunka bez rychlosolí4.10.2014
Proč mi nechytají víčka?2.10.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014